Lipcowe burze 2021

Tegoroczne burze znów pokazały swoją siłę i nieobliczalność w pełnej krasie. Niestety w wielu miejscach kończyło się to uszkodzonymi budynkami, powalonymi drzewami na drogach oraz zerwanymi liniami energetycznymi. Nie wiem jak to wyglądało jeśli chodzi o ludzi, ale z tego co się orientowałem to na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. To jest praktycznie coroczny przykład, iż na tego typu zjawiska meteorologiczne trzeba szczególnie uważać, a przede wszystkim nie ignorować ostrzeżeń.

Wczorajszego wieczoru postanowiłem zostać w domu i tutaj sobie zorganizować taki mały punkt obserwacji 😉 Patrząc na radary można było wyraźnie dostrzec, że cały mezoskalny układ burzowy (MCS) kieruje się z południa Polski na północ, który po kilku godzinach dotrze w końcu na Kujawy. Z tego co zdążyłem zauważyć w naszym województwie najbardziej ucierpiał Włocławek i okolice, z uwagi na wystąpienie zjawiska bow echo, które prawie zawsze niesie ze sobą niszczycielskie podmuchy wiatru.

Burza nr 1

Ponadto praktycznie cały dzień (14 lipca) podawano informację o możliwym wystąpieniu trąby powietrznej, a wyżej wspomniany układ idealnie temu sprzyjał. Ostatecznie do tego nie doszło, poza kilkoma uchwyconymi lejami kondensacyjnymi, czyli jej zalążkami.

Burza nr 2
Burza nr 3

Jak sami już pewnie zdążyliście zauważyć, zdjęcia robiłem tylko w jednym kierunku, więc jedyne co się na nich zmienia to główny temat czyli błyskawice 🙂

Jeśli dotrwaliście do końca wpisu, dzięki wielkie za wpadnięcie na moją stronę i pamiętajcie na przyszłość, aby nie lekceważyć komunikatów ostrzegawczych o nadciągającej burzy!

Dzięki, cześć!

Komentarze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *